TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
![]() |
dr hab. inż. Eugeniusz Hotała, prof. Pwr C-7 p. 802 Godziny konsultacji w semestrze letnim 2017/2018: |
Jest absolwentem Wydziału Budownictwa Lądowego, a studia na tym Wydziale ukończył w 1978 r. Bezpośrednio po ukończeniu studiów podjął pracę na stanowisku asystenta naukowo-dydaktycznego w Instytucie Budownictwa Politechniki Wrocławskiej, gdzie pracuje do tej pory i od 1.12.2008 r. jest zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Na macierzystym Wydziale uzyskał stopień doktora nauk technicznych w roku 1986, zaś doktora habilitowanego w 2004.
Staże:
Kwalifikacje zawodowe:
Zainteresowania naukowe
Od samego początku pracy w Instytucie Budownictwa PWr. swoje główne zainteresowania naukowe skierował na zagadnienia związane z wyznaczaniem nośności granicznej smukłych powłok silosów stalowych, a w szczególności stateczności ogólnej i stateczności miejscowej cylindrycznych płaszczy silosów stalowych. Zagadnienia te wynikały z własnych analiz przebiegu i przyczyn kilku poważnych awarii silosów stalowych, z którymi zetknął się bezpośrednio na samym początku swojej działalności naukowej.
Wyniki różnorodnych analiz i badan eksperymentalnych z dziedziny stateczności cylindrycznych powłok silosów są zawarte pracy doktorskiej nt. "Stateczność cylindrycznych powłok metalowych silosów z obwodowymi usztywnieniami", obronionej w listopadzie 1986 r., a której promotorem był doc. dr inż. Zdzisław Bodarski. Podsumowaniem rezultatów kolejnych badań nad nośnością graniczną cylindrycznych płaszczy silosów stalowych, prowadzonych wiele lat po obronie doktoratu, jest rozprawa habilitacyjna pt.: "Nośność graniczna nieużebrowanych cylindrycznych płaszczy silosów stalowych".
Zainteresowania koncentrowały się również na praktycznym zastosowaniu rezultatów własnych badań naukowych i współpracy z wiodącymi firmami, realizującymi różnorodne, często unikalne konstrukcje silosów stalowych. W 1986 r. został członkiem zespołu Centrali Handlu Zagranicznego POLMEX-CEKOP do spraw oceny nośności importowanych baterii silosów zbożowych o ładowności 25-50 tyś. ton oraz stałym konsultantem naukowym w Zakładach Urządzeń Chemicznych w Kępnie, które wyeksportowały na rynki zachodnie kilka tysięcy silosów stalowych. Dla potrzeb firmy ZREMB TYCHY wykonał eksperymentalne badania prototypu silosu na cement ZC-63.1. Wyniki badań pozwoliły na szerokie zastosowanie 4 prototypowych modeli silosów w wielu betonowniach firmy ZREMB. Na rynku niemieckim pod koniec lat 80-tych wzniesiono kilka unikalnych baterii silosów stalowych według moich oryginalnych rozwiązań konstrukcyjnych i pod jego nadzorem autorskim. W tym czasie uzyskał dwa samodzielne i dwa współautorskie patenty z dziedziny stalowych konstrukcji silosów.
Nagrody i odznaczenia:
Odznaczenia:
Członkostwo w organizacjach naukowych i zawodowych: