TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Katedra Konstrukcji Metalowych - K2

Eugeniusz Hotała

image293.jpg

dr hab. inż. Eugeniusz Hotała, prof. Pwr

C-7 p. 802
tel. 71 320 36 04  
e-mail: eugeniusz.hotala@pwr.edu.pl


Godziny konsultacji w semestrze letnim 2017/2018:
poniedziałek 11.00-13.00
wtorek  11.00-13.00

Jest absolwentem Wydziału Budownictwa Lądowego, a studia na tym Wydziale ukończył w 1978 r.  Bezpośrednio po ukończeniu studiów podjął pracę na stanowisku asystenta naukowo-dydaktycznego w Instytucie Budownictwa Politechniki Wrocławskiej, gdzie pracuje do tej pory i od 1.12.2008 r. jest zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Na macierzystym Wydziale uzyskał stopień doktora nauk technicznych  w roku 1986, zaś doktora habilitowanego w 2004.

Staże:

  1. Staż naukowy krótkoterminowy (3 tygodnie – luty 1996 r.) w Brandenburgische Technische Uniwersität Cottbus (Niemcy).
  2. Staż zawodowy w Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego Nr 1 we Wrocławiu; zatrudnienie (pełny etat) na stanowisku technologa konstrukcji stalowych w okresie 1.12.1985 – 31.05.1986 r.
  3. Staż zawodowy w Przedsiębiorstwie PREBEXROL Sp. z o.o. we Wrocławiu; zatrudnienie (pełny etat) na stanowisku dyrektora Zakładu Projektowania, Ekspertyz i Wdrożeń w okresie 1.10.1988 – 30.09.1989 r.

Kwalifikacje zawodowe:

  • uprawnienia nr 433/85/UW do pełnienia samodzielnej funkcji projektanta, kierownika budowy i inspektora  nadzoru w specjalności konstrukcyjno-budowlanej, wydane przez Urząd Wojewódzki we Wrocławiu,
  • tytuł Rzeczoznawcy Budowlanego specjalności konstrukcyjno-budowlanej, nadany przez Wojewodę Dolnośląskiego w roku 2000; zarejestrowany w Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Budowlanych pod numerem 87/00/R,
  • uprawnienia rzeczoznawcy budowlanego PZITB w specjalności: budownictwo ogólne i konstrukcje metalowe od roku 2000, legitymacja Nr 2626.

Zainteresowania naukowe

Od samego początku pracy w Instytucie Budownictwa PWr. swoje główne zainteresowania naukowe skierował na zagadnienia związane z wyznaczaniem nośności granicznej smukłych powłok silosów stalowych, a w szczególności stateczności ogólnej i stateczności miejscowej cylindrycznych płaszczy silosów stalowych. Zagadnienia te wynikały z własnych analiz przebiegu i przyczyn kilku poważnych awarii silosów stalowych, z którymi zetknął się bezpośrednio na samym początku swojej działalności naukowej. 

Wyniki różnorodnych analiz i badan eksperymentalnych z dziedziny stateczności cylindrycznych powłok silosów są zawarte pracy doktorskiej nt. "Stateczność cylindrycznych powłok metalowych silosów z obwodowymi usztywnieniami", obronionej w listopadzie 1986 r., a której promotorem był doc. dr inż. Zdzisław Bodarski. Podsumowaniem rezultatów kolejnych badań nad nośnością graniczną cylindrycznych płaszczy silosów stalowych, prowadzonych wiele lat po obronie doktoratu, jest rozprawa habilitacyjna pt.: "Nośność graniczna nieużebrowanych cylindrycznych płaszczy silosów stalowych".

Zainteresowania koncentrowały się również na praktycznym zastosowaniu rezultatów własnych badań naukowych i współpracy z wiodącymi firmami, realizującymi różnorodne, często unikalne konstrukcje silosów stalowych. W 1986 r. został członkiem zespołu Centrali Handlu Zagranicznego POLMEX-CEKOP do spraw oceny nośności importowanych baterii silosów zbożowych o ładowności 25-50 tyś. ton oraz stałym konsultantem naukowym w Zakładach Urządzeń Chemicznych w Kępnie, które wyeksportowały na rynki zachodnie kilka tysięcy silosów stalowych. Dla potrzeb firmy ZREMB TYCHY wykonał eksperymentalne badania prototypu silosu na cement ZC-63.1. Wyniki badań pozwoliły na szerokie zastosowanie 4 prototypowych modeli silosów w wielu betonowniach firmy ZREMB.  Na rynku niemieckim pod koniec lat 80-tych wzniesiono kilka unikalnych baterii silosów stalowych według moich oryginalnych rozwiązań konstrukcyjnych i pod jego nadzorem autorskim. W tym czasie uzyskał dwa samodzielne i dwa współautorskie patenty z dziedziny stalowych konstrukcji silosów.

Nagrody i odznaczenia:

  1. Indywidualne i zespołowe nagrody J.M. Rektora Politechniki Wrocławskiej za działalność naukowo-badawczą i dydaktyczną (5 nagród).
  2. Nagrody Dziekana Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego (3 nagrody) oraz Dyrektora Instytutu Budownictwa (4 nagrody) Politechniki Wrocławskiej.
  3. Nagrody i wyróżnienia za zrealizowane prace projektowe (PZITB, Ministerstwo Budownictwa):
  • projekt hali wystawowej nr 25 na MTP w Poznaniu (udział w projekcie z firmą TRASKO-STAL Sp. z o.o. oraz nadzór na realizacją), która uzyskała tytuł „Mister Budownictwa 1996” nadany przez Ministra Budownictwa,
  • budowa Zakładu Linpac Plastic Ltd w Bukowicach (gm. Brzeg Dolny) nagrodzona przez PZITB tytułem Dolnośląska Budowa Roku 2001; autor projektu branży konstrukcyjnej oraz nadzór nad realizacją robót.

Odznaczenia:

  • Srebrny Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej,
  • Medal Srebrny Za Długoletnią Służbę,
  • Honorowa Odznaka „Za zasługi dla budownictwa”,
  • Złota Odznaka Politechniki Wrocławskiej,
  • Srebrną Odznaką Honorową PZITB.

  • Nagrody i wyróżnienia za kierowanie pracami dyplomowymi:
  • 4 nagrody Ministra Budownictwa,
  • 5 nagród PZITB lub DOIIB Wrocław.

Członkostwo w organizacjach naukowych i zawodowych:

  1. Sekcja Konstrukcji Metalowych i Drewnianych KILiW PAN - od 2008 r.
  2. Komisja Budownictwa i Mechaniki Oddziału PAN we Wrocławiu- od 2005 r.
  3. Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa –  od 1979 r.
  4. Dolnośląska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa  - Przewodniczący Rady 
Politechnika Wrocławska © 2025